نشانه‌هایی از رسیدن بیت کوین به کف‌ های قیمتی دیده می شود، آیا روند نزولی به پایان رسیده است؟

 

bitcoin-راحت-حق-buy.jpg (1441×958)

یکی از شاخص‌های درون ‌زنجیره‌ای قابل ‌اعتماد بیت کوین، نشان می‌دهد که ممکن است روند نزولی حال حاضر به پایان خود رسیده شده باشد. حرکتی که در آن بیت کوین در طول دو ماه ۴۰ درصد از ارزش خود را از دست بدهد.

به گزارش کوین دسک، شاخص رکود تعدیل ‌شده (Entity Adjusted Dormancy) معیاری است برای اندازه‌ گیری نسبت ارزش کل بیت کوین‌های موجود در چرخه بازار به واحدهایی که برای یک سال دست‌ نخورده باقی مانده‌اند. از این شاخص برای سنجش آن دسته از رفتارهای بازار استفاده می ‌شود که به خروج جریان پول ختم می‌شوند.

شاخص رکود تعدیل‌ شده اکنون به زیر ۲۵۰,۰۰۰ دلار رسیده است. همان طور که از نمودار زیر پیداست، این سطح در گذشته در دوره‌های رسیدن قیمت به کف‌های اصلی نمایان شده است.

 

bitcoin-راحت-حق-reverse.jpg (1800×1013)

 

نرخ رکود تعدیل ‌شده هم اکنون به کف رسیده که نشان ‌دهنده بازنشانی کامل این شاخص است. گلسنود هم در گزارش دو روز پیش خود تأیید کرده بود که این اتفاق معمولاً در پایان چرخه‌های قیمتی رخ می‌دهد.

گلسنود گفته است:

پایین ‌بودن نرخ رکود تعدیل ‌شده به این معنی است که نسبت ارزش بازار به ارزش واحدهایی که یک سال است دست‌ نخورده باقی مانده‌اند، پایین‌تر از حد معمول است؛ این یعنی می‌توان گفت بیت کوین ارزش خرید دارد.

ارزش کل بازار بیت کوین حاصل‌ ضرب تعداد تمام واحدهای استخراج‌ شده در قیمت لحظه‌ای هر واحد بیت کوین است. در حال حاضر ارزش بازار بیت کوین ۸۰۹.۹۸ میلیارد دلار است.

 

bitcoin-راحت-حق-sell.jpg (1523×861)

قیمت بیت کوین در تیر سال 1400 به کف رسیده بود و پس از آنکه این شاخص وارد ناحیه سبزرنگ شد، یک روند صعودی تازه در بازار آغاز شد و قیمت به اوج تاریخی ۶۹,۰۰۰ دلاری رسید.

در حالی که این شاخص مجدداً صعودی شده است، عوامل کلان می‌توانند این چشم‌ انداز را تحت‌ تأثیر قرار دهند.

 

bitcoin-راحت-حق-analysis.jpg (1722×595)

در نمودار بیت کوین دیده می شود که قیمت به محدوده حمایتی خط روند کشیده شده قرار دارد. و با توجه به این شاخص باید دید که آیا می تواند نقاط مقاومتی پیش رو رد کند یا خیر.