رمزارز سولانا با عبور از قیمت 100 دلار به هشتمین ارز دیجتال بزرگ بر مبنای مارکت کپ تبدیل شد

https://bayanbox.ir/view/5937954415794134262/solana-%D8%B1%D8%A7%D8%AD%D8%AA-%D8%AD%D9%82.jpg

توکن SOL، رمزارز بلاک چین سولانا، برای نخستین بار در روز دوشنبه به بیش از 100 دلار رسید تا بتواند رشد ۳۸/۷ درصدی خود را در هفته گذشته به ثبت برساند.

بر اساس اطلاعات سایت CoinGecko، سولانا در اوج خود، به 42/101 دلار هم رسید و در زمان انتشار این مقاله کمی ریزش کرده است. با حجم معاملات بیش از ۲/۲ میلیارد دلار و مارکت کپ ۲۹ میلیارد دلاری، سولانا در حال حاضر هشتمین رمزارز بزرگ است.

با این حساب، سولانا در ماه گذشته بیش از ۲۰۱ درصد رشد داشته است.

سولانا ، که رمزارز SOL خود را با استفاده از مکانیسم اثبات سهام (PoS) استخراج می کند، قرار است با اتریوم، محبوب ترین پلتفرم قراردادهای هوشمند جهان رقابت کند، و فرصت های متعددی را در دنیای مالی غیرمتمرکز (DeFi) و توکن های غیرمثلی (NFT) ایجاد کند.

شبکخ سولانا تقریباً ۱۰۰۰ تراکنش را در ثانیه اجرا می کند. توسعه دهندگان سولانا ادعا می کنند که این تعدا تراکنش ها در زمان های اوج می تواند به ۵۰،۰۰۰ هم برسد. هزینه های معامله نیز بسیار ارزان تر از هزینه هایی است که در حال حاضر در اتریوم گرفته می شود.

قرارداد هوشمند یک نوع قرارداد خود اجرا بدون نیاز به اقدام جداگانه از طرفین است. شما می توانید یک قرارداد هوشمند را به مانند یک خط کد تصور کنید که برای انجام خودکار یک کار یا مجموعه ای از وظایف ایجاد شده است.

برنامه های بلند پروازانه سولانا برای آینده

در اوایل سال جاری، سولانا بیش از ۳۰۰ میلیون دلار برای کمک به راه اندازی یک استودیو برای تسریع توسعه برنامه های غیرمتمرکز (dapps) و سیستم عامل هایی که بر روی بلاک چین ایجاد می شوند، جمع آوری کرد.

دیگر برنامه های آینده سولانا، شامل کمک های سرمایه گذاری و پلتفرم معاملاتی اختصاص داده شده به اکوسیستم سولانا است.

به عنوان حامیان برجسته این پروژه می توان به سم بنکمن فرید (Sam Bankman-Fried بنیانگذار و مدیرعامل پلتفرم معاملات رمزارزی FTX اشاره کرد که صرافی مشتقات غیرمتمرکز به نام Serum را در بالای سولانا ایجاد کرده است.

دیگر شرکای سولانا عبارتند از Digital Assets AG، یک شرکت سوئیسی که سهام توکن دار ساخته شده در بلاک چین سولانا از جمله فیس بوک، گوگل، نت فلیکس، انویدیا، پی پال، Square و تسلا را جهت معامله ارائه می دهد.